Fałszywy policjant okradł staruszkę z Inowrocławia

reklama

Wczoraj do 82-letniej mieszkanki Inowrocławia zadzwonił mężczyzna i powiedział, że jest policjantem. Pod legendą wypadku drogowego, w którym miała ucierpieć jej córka i koniecznością pokrycia strat związanych z tym zdarzeniem, wyłudził od kobiety pieniądze. Gotówkę seniorka przekazała mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania.

Inowrocławska policja apeluje i ostrzega przed oszustami. Opisane zdarzenie jest przykładem na to, że przestępcy podają się także za policjantów. Policja nie domaga się pieniędzy w związku z wykonywanymi czynnościami, czy w ramach jakiegokolwiek zadośćuczynienia. Takie telefony to zawsze oszustwo!

Metody działań oszustów

  • Metoda "na wnuczka" polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary i tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem nagłego nieszczęścia np. wypadku drogowego, choroby, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona. 
  • Metoda „na policjanta" polega na tym, że oszuści dzwonią do osób starszych dwa razy. Podają się za kogoś bliskiego, a potem za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Dzwoniący mówi, że wcześniejsza rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Do jego zatrzymania konieczna jest tylko wpłata pieniędzy. To wszystko jest oczywiście fikcją, aby zwieść seniora.

- Apelujemy! Rozmawiajmy z rodzicami, babciami, starszymi osobami, szczególnie takimi, które mieszkają same. Warto ustalić z nimi system powiadamiania, by po takich telefonach, same dzwoniły do kogoś z rodziny. W taki sposób można szybko zweryfikować tożsamość rozmówcy, który kontaktował się z seniorem. Zapobiegnie to przestępstwu i utracie pieniędzy - mówi asp. szt. Izabella Drobniecka.

Rady:

  • Nie podawaj przez telefon swoich danych i dostępu do konta. Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc finansową". Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego.
  • Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach olicja czy funkcjonariusze CBŚP nigdy nie informują.  
  • Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję nr telefonu alarmowego 997 i 112.
reklama

Komentarze (0)


Dodaj komentarz


😃 😥 😭 😠 😡
👍 👎 ❤️ 🔥 💀

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu inowroclaw112.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas @ lub użyj przycisku Zgłoś komentarz